• Patricia Got. Redaktorka

Plus 50 lat mogę kontynuować ćwiczeń?

Actualizado: 22 de jun de 2018

Nie tylko starsi dorośli powinni ćwiczyć, aby uniknąć utraty siły i mięśni w miarę starzenia się, ale "złote lata" mogą być dobre dla rosnącej siły, według badań przeprowadzonych przez University of Michigan (USA), który zaleca Wykonuj ćwiczenia oporowe zaczynające się od 50, a nawet 40, "aby zwiększyć tkankę mięśniową i zdolność do wydajniejszego funkcjonowania w codziennym życiu".Zwykle siedzący siedzący dorośli powyżej 50 roku życia mogą spodziewać się utraty masy mięśniowej do 180 gramów rocznie. To się tylko pogarsza, gdy ludzie się starzeją. Ale nawet wcześniej w wieku dorosłym, o 30, 40, 50, można zacząć dostrzegać pogorszenie, jeśli nie wykonuje się działań mających na celu zdobycie siły ", mówi Mark Peterson, pracownik naukowy Wydziału Medycyny Fizycznej i Rehabilitacji na Uniwersytecie w Michigan. "Nasza analiza pokazuje, że nie ma znaczenia, ile lat ma dana osoba, ponieważ mogą znacznie poprawić swoją siłę dzięki progresywnym ćwiczeniom oporowym, nawet w wieku osiemdziesięciu i dziewięćdziesięciu lat" - mówi.


Progresywny trening oporowy oznacza, że ​​ilość użytej wagi, częstotliwość i czas trwania treningów zmieniają się w czasie, aby dostosować się do indywidualnych postępów. W artykule opublikowanym w The American Journal of Medicine, Peterson i współpracownicy pokazują, że po średnio 18-20 tygodniach progresywnego treningu oporności dorosły może dodać ponad 1000 gramów mięśni i zwiększyć ogólną siłę. o 25 do 30 procent.


Peterson konkluduje, że wszyscy ludzie po 50 roku życia powinni poważnie rozważyć udział w ćwiczeniach oporu. Dobrym sposobem na rozpoczęcie programu treningu oporowego, szczególnie dla osób o siedzącym trybie życia - i po uzyskaniu pozwolenia medycznego - jest wykorzystanie masy własnej ciała jako masy do różnych ćwiczeń. Ćwiczenia, które możesz wykonywać przy użyciu własnej masy ciała obejmują przysiady, podnoszenie bioder, a także nietradycyjne ćwiczenia, które przechodzą przez pełen zakres ruchów, takich jak Tai Chi i Yoga lub Pilates. Po przyzwyczajeniu się do tych czynności starsi dorośli mogą wykonywać bardziej zaawansowane treningi oporowe na siłowni. Profesjonalny coach z doświadczeniem ze specjalnymi grupami może ci pomóc w przejściu.


Podczas treningu oporowego i wprowadzania ciężarów i maszyn, Peterson zaleca włączenie ćwiczeń całego ciała, które wykorzystują więcej niż jeden staw i grupę mięśni jednocześnie, takich jak ćwiczenia nóg, klatki piersiowej i wiosłowania. Są bezpieczniejsze i bardziej skuteczne w rozwoju masy mięśniowej.